Renk Seçimi

BEBEK & ÇOCUK ODASINDA RENK SEÇİMİ

Bebekler çocukluk dönemine, çocuklar da ergenlik dönemine göz açıp kapayıncaya kadar geçerler. Bu süreçte hem onların sevdikleri renkler  hem de bizim zevklerimiz değişim gösterir. Bu değişime ayak uydurmak için her seferinde oda tasarımının, özellikle de mobilyaların değişimi hem günümüz şartlarında aile ekonomisi açısından zorlayıcı olacak, hem de yeryüzü kaynaklarımızı tüketmemiz açısından ekosisteme doğrudan zarar verecektir.

Tam da bu yüzden mobilya tercihlerinizde natürel ve zamana ayak uyduran tasarımları tercih etmek doğru olacaktır. Peki yıllarca aynı tarzdan sıkılırsak ne olacak?

Aslında mobilyalarınızı sabit tutarak duvar dekorasyonu (boyama&duvar kağıdı&sticker) ve aksesuarlardan faydalanarak yepyeni odalar yaratabilirsiniz. Bu sayede odada bir renk ve konsept değişikliği yapmak istenildiğinde çok daha hızlı ve ekonomik çözüm bulunabilir.

Peki odada ne renk tercih edilmeli?

Bebek ve çocuk odalarında renk seçimlerini yaparken genellikle cinsiyetçi bir yaklaşımla kız çocuklarında pembe, erkek çocuklarında mavi renge tercih edilmektedir. Ama daha gelişim aşamalarının en başındayken cinsiyet üzerinden bir kimlik ve renk yaratmaktan kaçınmak gerekir. Renk seçiminde en dikkat etmek gereken şey çocuğun karakteristik özellikleri, uyku düzeni, günlük aktiviteleri, fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarıdır. Her rengin insanlar üzerinde bir takım etkileri vardır. Bu etkileri doğru anlayabilirsek, çocuğumuzun karakter ve ihtiyaçlarına göre bir tercih yapabiliriz.

Genellikle birbiriyle uyum içinde olan 2 (maksimum 3 renk ve onların tonlarıyla birlikte çalışılmasını öneririz. Renk sayısı ne kadar çok olursa dikkat bozukluğu yaratacak ve karmaşaya sebep olacaktır. Şimdi renkleri tek tek tanıyalım.

YEŞİL

Yeşil renk insan zihninde doğayı sembolize eder. Bu yüzden sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliği vardır, güven verir. Araştırmalara göre konsantrasyonu artırır ve huzurlu bir çalışma ortamı yaratır, gerginliği azaltır. Aynı zamanda şifanın rengidir. Toprak tonlarıyla çok uyumludur.

 

MAVİ

Huzur verir, sakinleştirir, endişe ve saldırganlık duygularını azaltır. Kırmızı rengin aksine kan basıncını ve nabzı düşürür vücudu rahatlatır. Ayrıca özgürlüğü temsil eder. Çünkü kırmızı rengin aksine, kan basıncını ve nabzı düşürür vücudu rahatlatır. Uyku problemi çeken, enerji kontrolünden problem yaşayan çocuklar için mavi renkli bir ortam oldukça uygun olur. Lacivert ve gri ile uyumludur.

 

GRİ

Oda dekorasyonunda gri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü gri, duygu ve düşünceleri geliştirir fakat bir yandan yalnızlık ve keder duygularını da güçlendirecektir. O yüzden sıcak bir renkle ya da ahşabın dokusuyla kombinlenerek, gri rengin yaratmış olduğu kasvet kırılabilir.

 

MOR

Daha çok zenginlik ve kraliyet hayatıyla eşleştirilen mor, aynı zamanda bilgeliği temsil eder. Romantik bir renktir ve çocuklarda yaratıcılığın gelişmesine fayda gösterir. Bazı araştırmalar yoğun kullanımında depresyon ve anksiyeteye sebep olduğunu söylemektedir. Bu nedenle beyaz ve pembe ile kombinlenebilir, ahşabın dokusuyla sıcaklık katılabilir.

BEYAZ

Temizlik, saflık ve masumiyetin temsili beyaz renk, çocukların hayal gücünü güçlendirir. Bu yüzden oldukça tercih edilen bir renktir. Özellikle küçük ve karanlık odalar için çok idealdir, odayı daha geniş ve ferah gösterir. Ahşabın doğal dokusuyla çok uyumludur.